Jak do nas trafić?
- Nie jesteśmy super widoczni z ulicy. Jeśli stoisz twarzą do klatki (blok nr 34) to 5 metrów w prawo jest zejście po schodach w dół do wewnątrz budynku. Znajduje się tam również warsztat rowerowy Old Bike.
Czy ścianka jest odpowiednia dla dzieci?
- Jak najbardziej. Ścianki są niskie (do 4,5m wysokości lub niższe) i zeskakuje się na miękki materac o grubości 30 cm. Zalecany wiek to minimum 8 lat i dobra sprawność. Rodzic/opiekun musi przebywać na obiekcie, ale nie płaci za wspinanie jeśli się nie wspina. Przed wspinaniem rodzic/pełnoletni opiekun musi wypełnić jednorazowe oświadczenie.
Co potrzeba na pierwszy raz i jak się ubrać?
- Pierwszy raz? – Przyjdź poza godzinami szczytu! Unikaj godzin 17.00 – 20.00 w tygodniu. Poproś obsługę o przeszkolenie. W 10 minut wyjaśniamy zasady bezpieczeństwa oraz jak wygląda wspinaczka w naszym obiekcie (zasady i poziomy trudności opisujemy również w dziale „najczęściej zadawane pytania”).
- Jeśli chciałbyś wynająć trenera animatora na cały trening – napisz do nas na facebooku i postaramy się wspólnie umówić termin.
- Minimalny wiek – 8 lat
- Dzieci w wieku 8 – 12 lat zapraszamy w sobotę w godzinach 15:00-20:00 lub w niedziele w godzinach 12:00-21:00
- Wystarczy wygodny strój sportowy i buty na zmianę (mamy również buty wspinaczkowe do wypożyczenia w cenie 10 zł).
Czy ściana jest odpowiednia dla osoby, która nigdy się nie wspinała?
- Jak najbardziej. Mamy ofertę zarówno dla koneserów jak i zupełnie początkujących. Każdy znajdzie wyzwania odpowiednie dla swojego poziomu i sprawności. Jeśli chcesz przyjść pierwszy raz – poproś obsługę o krótkie wprowadzenie. Wspinamy się na niskie ścianki nad materacem więc wspinaczka jest prosta logistycznie. Nie wymaga umiejętności asekuracji przy użyciu uprzęży i liny. Zeskakuje się na materac. Szybko można załapać o co w tym chodzi, a progres zauważamy po każdej wizycie. Mamy również grupy zorganizowane trenujące pod okiem instruktorów (nabory do grup ogłaszamy na facebooku) lub zajęcia indywidualne (napisz na facebooku jeśli potrzebujesz większej opieki)
- Dobrze jeśli jesteś sprawną osobą, regularnie uprawiającą sport na poziomie rekreacyjnym i nie masz nadwagi. Mimo rosnącej popularności tej dyscypliny odradzamy uprawianie osobom zasiedziałym i z wyraźną nadwagą ponieważ kontakt z materacem nawet z wysokości jednego metra może skończyć się kontuzją.
Czy wspinaczka jest bezpieczna?
- Jest to ważne pytanie na które nie ma prostej odpowiedzi. Wspinanie na niskie ścianki gdzie zeskakuje się na materac można porównać do innych sportów takich jak jazda na rowerze, nartach, rolkach czy gra w piłkę nożną. Zdarzają się niekontrolowane odpadnięcia gdy jesteśmy np. metr nad materacem i musimy umieć zareagować. Dobrze kiedy najpierw poskaczemy trochę z różnych wysokości (kontrolowanie) zanim zabierzemy się za walkę na granicy możliwości. Kontuzje zdarzają się jak w każdym sporcie i musimy mieć tego świadomość.
Jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegamy na obiekcie i podczas wspinania?
- Nie podchodzimy pod osobę wspinającą gdyż może na nas spaść i zrobić krzywdę sobie i osobie na którą spadła
- Starajmy się schodzić po zrobieniu drogi i nie skakać z najwyższych wysokości jeśli nie jest to konieczne. Oszczędzamy w ten sposób stawy, a kontuzje często są wynikiem przemęczenia.
- Jeśli zaczynamy dopiero przygodę z tym sportem – róbmy to na spokojnie. Nie szarżujmy, zostawmy lekki niedosyt zamiast doprowadzać się do stanu wykończenia (łatwiej o kontuzje). Mięśnie i skórę na dłoniach przyzwyczajajmy stopniowo podnosząc intensywność. Przez pierwszy miesiąc zalecamy wspinanie 2 razy w tygodniu z dwoma dniami odpoczynku pomiędzy.
- Pamiętajmy o rozgrzewce przed wspinaniem oraz rozgrzewce wspinaczkowej (zaczynamy od najłatwiejszych dróg)!
Zasady wspinania?
- Drogi (buldery/baldy etc.) wspinaczkowe ułożone są w jednym kolorze chwytów wspinaczkowych. Dzięki temu w jednym miejscu na ścianie występuje kilka dróg o różnych kolorach. Wspinając się po wyznaczonej drodze używamy tylko jednego koloru chwytów.
- Na drodze rozróżniamy chwyty startowe – przy których są przyklejone długie wąskie tasiemki w kolorze chwytów (np. zółte chwyty – zółte tasiemki startowe). Z tak oznaczonych chwytów startujemy i wstawiamy nogi na stopnie. Koniec drogi (top) czyli ostatni chwyt również jest oznaczony tasiemką. Do ostatniego chwytu oznaczonego tasiemką należy dołożyć drugą rękę żeby droga była zaliczona 🙂 Na niektórych drogach top jest w krąwędzi ściany. Wtedy również oznaczone jest miejsce gdzie należy złapać krawędź ścianki. Trudność drogi jest opisana na startowych tasiemkach – od T1 do T7
- Na ścianie przykręcone są również drewniane struktury na które można stawać i łapać rękami. Czasami użycie ich jest niezbędne do przejścia drogi.
- Pamiętajmy o rozgrzewce przed wspinaniem oraz rozgrzewce wspinaczkowej (zaczynamy od najłatwiejszych dróg)!
Jaka jest wielkość obiektu? (szatnia, łazienka, prysznic?)
- Triblok to 250 metrów kwadratowych powierzchni do wspinania – dwie oddzielne sale (tzw. duża ściana i jaskinia)
- w skład obiektu wchodzi również szatnia, dwie łazienki z prysznicem oraz siłownia